Mávrhy a realizace interiérů

Inspirace

Černá a bílá  … Přežitek nebo styl?

Černá a bílá … Přežitek nebo styl?

Přestože černá a bílá vlastně nejsou barvami, pro naší potřebu si je mezi nimi ponecháme J

 

Barva černá bývá spojována se smutkem, ale i s módou, elegancí, mocí, prestiží, uměním a erotikou. Je to záhadná a nezávislá barva.

Příliš mnoho černé v místnosti rychle sníží fyzickou energii. Vyvolává nedostatek jasu, pohlcuje ostatní barvy a zmenšuje prostor. Dokáže však zvýraznit a podtrhnout jiné barvy, když ji použijete jako „koření“. 

Je vhodná tam, kde má silně zapůsobit na okolí.  Jestliže s ní nebude nic kontrastovat, bude působit těžce a temně. Nejlepší je použít ji jen pro zdůraznění.

 

Barva bílá působí klidně a vyváženě, symbolizuje čistotu, pořádek a nevinnost. Když to s ní ale přeženete, působí až sterilně. Je světlá, jasná a lehká. Působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení. Může také oslňovat a unavovat oči. Proto často vyžaduje doplnění jinými barvami, které harmonicky upoutají pozornost.  Její velkou výhodou je, že ji můžeme kombinovat s libovolnou barvou. Samostatně je tato barva velmi nevýrazná, i když nalézt můžeme mnoho čistě bílých interiérů. Uvědomit bychom si také měli, že i bílá má mnoho odstínů – od čisté zářivě bílé, přes teplé odstíny směrované ke krémová až po chladné lehce našedlé.

V současné době je bílá často používanou barvou – je oblíbená u mnoha architektů, kteří se brání barevným stěnám či solitérům z důvodů čistoty stylu apod. Dalším důvodem jejího použití bývá, že se lidé bojí vydatnějších odstínů a tak raději zůstanou u klasiky. Tato barva je vhodná pro všechny místnosti, kde nechceme vyvolat zvláštní účinek.

  

Kombinace barev černé a bílé tvoří společně zajímavý kontrast a působí impozantně. Je to klasická a nadčasová kombinace. Toto barevné duo můžeme doplnit jakoukoli  jinou barvou J

 

Černá a bílá jsou IN vlastně pořád, jen někdy více a někdy méně.

 

Černobílá kombinace je oblíbená hned z několika důvodů. Patří mezi ně elegantní až luxusní vzhled, kterým působí (to umocňují lesklé povrchy).   Druhým důvodem je jejich snadná kombinace například se dřevem. Dřevo je u nás tradiční materiál, který se objevuje snad v každém interiéru. A vedle kontrastních barev krásně vynikne.  Třetím důvodem jsou originální interiéry vzniklé kombinací černé, bílé s dalšími barvami.

P.S.

Zpět